Tri : Mo. 3rszre szakadsa |
Mo. 3rszre szakadsa
2005.06.14. 12:26
Magyarorszg hrom rszre szakadsa (Erdly ltrejtte, jellemzse)
II. Lajos van a magyar kirlyi trnon. 1521-ben a trkk megtmadjk, elfoglaljk Szabcsot, Zimonyt s Nndorfehrvr vrt. 1526: ismt tmad a trk. Eszk utn Mohcsot is megtmadtk, mert nem llt ssze a magyar csapat. 1526 aug. 29-n Mohcsnl sztvertk a magyarokat, az egsz vezetsggel. Kiraboljk Budt, hazamennek, 1541-ig vissza sem jnnek.
Ketts kirlyvlaszts: V. Kroly ccse, Habsburg Ferdinnd, a msik Szapolyai Jnos. 1526-ban Szapolyai Jnos erdlyi vajda kirly lesz, jogalapja az 1505-s rkosi orszggyls, mely szerint csak magyart lehet kirlly megvlasztani. Ezzel szemben kirly lesz I. Ferdinnd is, akinek jogalapja a Jagellkkal kttt hzassgi szerzds. Az egsz orszg Jnos kezn van, kivve Horvtorszgot, Pozsonyt s Sopront, ennek megvltoztatsra tesz ksrletet Ferdinnd 1527 nyarn, amikor is 10 ezer fnyi zsoldossal letmadja Jnost. Jnos a trkhz fordul segtsgrt, 1529-ben meg is rkezik a „segtsg”, a trk tvlati clja Bcs elfoglalsa, ez nem sikerl, de a biztonsg kedvrt Budt tveszi Ferdinndtl, s tadja Jnosnak. Az orszg kt rszre szakad.
Szapolyai a trkkel szvetkezett, 1529-ben tengedi a trkt Mo-on, amikor azok Bcs ellen indultak. De rjttek, hogy csak a trk jr gy jl. 1532-ben a trk sereg Bcs ostromra indul, de Kszegnl megakad, a vrkapitny Jurisics Mikls. Kijul Ferdinnd s Jnos kztt a terletekrt vvott harc, amit 1538-ban a vradi bkvel zrnak le, mely kimondja, hogy mindkt uralkod megtartja terleteit, de ha Jnos meghal, akkor a korona Ferdinnd. 1539-ben Jnos felesgl veszi Jagell Izabellt, majd hallos gyn megesketi Trk Blintot s Frter Gyrgyt arra, hogy elintzik, hogy fia kirly lehessen. Ferdinnd mindent kihasznl ez ellen, kveteit kldi a trkhz s berulja a vradi bkt. Frter segtsgl hvja a trkt. A trk ezrt tmadja Magyarorszgot, 1541. augusztus 29-n elfoglalja Budt, ezzel az orszg hrom rszre szakad: Erdly, Trk hdoltsg, Habsburg kirlyi Magyarorszg. Ennek oka volt a trk tlereje, a magyar bels gyengesg, szthzs s a vallshbor.
Erdly Frter Gyrgy s Jagell Izabella kezre kerl. Frter vgya az orszg jraegyestse, titkos trgyalsokat folyat a Habsburgokkal, ezt a gyalui egyezmnnyel pecstelik meg, mely szerint Ferdinnd megkapja a magyar koront, ha kizi a trkt. 1542-ben Ferdinnd tesz erre egy sikertelen ksrletet, ami trk bosszhadjratot von maga utn, ez 1543-ban kezddik. Elesik Szekszrd, Pcs, Sikls, Simontornya, Esztergom s Vc is. 1547-ben a drinpolyi bkvel zrul le az els foglalsi hullm.
1541-ben a trk Frter Gyrgyt kitntette bizalmval, Buda elfoglalsa utn Jnos fira, Jnos Zsigmondra, Izabellra, s Frter Gyrgyre bzta Erdlyt vi ad fejben, teht az elkerlte a trk megszllst. Gyrgy eleinte a trk elvrsok szerint cselekedett, valjban az orszg egyestsre trekedett. Nem tudta eldnteni soha, mikor merre fordul a kocka, ezrt hol a Habsburgoknak hol a trkknek tett engedmnyeket, mg Ferdinnd 1551-ben megleti. 1556-ban a trkk akaratbl jra Izabella kerl a trnra, akit anyja halla miatt Jnos Zsigmond kvet a trnon 1559-ben. A trk szultn, s Ferdinnd trnutdja, II. Miksa bkt ktnek 1568-ban Drinpolyban, emiatt Erdly is knytelen volt rendezni kapcsolatait a Habsburgokkal, 1570-ben a speyeri titkos szerzds rtelmben Zsigmond lemond a kirlyi cmrl Miksa javra s felveszi a fejedelem cmet. Az egyezsg szerint az Erdlyi terleteket Zsigmond fi utdja rkli, ha ilyen nincs, akkor a terlet Miks. Zsigmond fi utd nlkl halt meg 1571-ben, de Erdly s a Partium kveteinek orszggylse nem tartotta be a speyeri szerzdst, a terlet nem kerlt Habsburg kzre, hanem megvlasztottk Bthory Istvnt, aki 1571-tl 1586-ig birtokolja a fejedelmi cmet, kemnykez fejedelem volt, gyelt arra, hogy Erdly ne kerljn idegen kzre, gondja volt arra is, hogy ne ingerelje a trk Portt, gy Erdly szemltomst gazdagodott. Erdly szoktk a „Hrom nemzet”-nek is nevezni, npei a romnok, a magyarok s a szszok.
A kirly hatalma megntt, jelents lesz a furak befolysa is. Az orszg kzpontja Pozsony lett, az esztergomi rsek Nagyszombatra kltztt. 1541 utn a szultn azt akarja, hogy Jnos Zsigmond kltzzn t az orszg keleti felbe s a Tisztl keletre lev orszg az v. Erdlyben a hadgy s a klgy a trktl fggtt, de a belgy az vk volt. A fejedelem megvlasztst a szultn intzte, a kirlynak Jnos Zsigmondot tartotta. Jnos Zsigmond utn a trnra Bthory Istvn kerlt. Ers kzponti hatalmat pt ki, megszervezi az erdlyi fejedelemsget. A kirlyi birtokokbl fejedelmi birtok lesz. Az erdlyi fejedelemsg kzpontja ltalban Gyulafehrvr. A 3. terlet kzpontja Buda, ott szkel a pasa. Voltak szultni birtokok, ott adt kellett fizetni. De a birtok vdett volt, a nem mohamednoknak fejadt kellett fizetnik.
Gazdasgi szempontbl a Kirlyi Magyarorszg s Erdly tekinthet a legfejlettebbnek, a Trk hdoltsg terletn egy visszaess tapasztalhat. A kt fejlettebb terletre jellemz a vegyesgazdlkods, azaz a f gazatnak, a mezgazdasgnak tbb gazata jelents. Amg a XVI. szzadra mg a paraszti rutermels a jellemz, a XVII. szzad kzepre a fldesri vagy majorsgi rutermels terjed el. Ez az agrrkonjunktrnak ksznhet, vagyis a mezgazdasgi termkek irnti nagy keresletnek, amit a paraszti rutermels mr nem tud kielgteni. Magyarorszg gazdasga ugyanis mindig egyoldal volt, a f hangsly a mezgazdasgon van. Eme gazat termkei Nyugat-Eurpban igen keresettek j minsgk s olcssguk miatt, tovbb a megnvelt hadsereg eltartsbl kifolylag. Az agrrkonjunktrnak a megnvekedett szerepû gyarmati rutermels vet majd vget. Ennek rdekben a fldesurak nvelik az alldiumot (kzs- vagy brbeadott fldek rovsra), vagy jakat hoznak ltre (pl. irtsfldekbl vagy paraszti telkekbl), ezltal n a robot. Kezdetben a robot mennyisge nem ri el a heti egy napot (1514-es trvnyek), de ksbb trvnybe foglaljk, hogy idnymunkk mint a sznts-vets, az arats s sznakaszls alkalmval, valamint lelem s bor szlltsakor a jobbgyok ktelesek robotolni. A megnvekedett robotot azonban nem lehet kiknyszerteni a jobbgytl, csak jogainak cskkentsvel, ami a szemlyes fggs nvekedst s a kltzkdsi jog cskkenst jelenti. Ezt a folyamatot nevezzk a msodik vagy rks jobbgysg kialakulsnak. Szintn ebben az idszakban alakul ki a tokaji borvidk a szltermels ipargg vlsnak kvetkeztben, tovbb fllendl a kertszet. Ekkoriban jelenik meg sok, klfldn mr elterjedt nvny, mint: tbbfle alma, krte, cseresznye, meggy s szilva. A mezgazdasg szerepnek nvekedsvel a Kirlyi Magyarorszg s Erdly ipara megmarad a ches keretek kztt. Az agrrkonjunktra miatt ugyanis most sokkal tbb iparcikket, posztt, stb. lehet behozni, mint korbban, s ez fedezi a hazai szksgletet. Az egyetlen szmottev magyar iparg a bnyszat. Ekkor mr nem olyan jelents a hagyomnyos nemesfm- s rzbnyszat, de nvekszik a vaskitermels s feldolgozs szerepe. A Gmr-Szepesi rchegysgben a Felvidken, valamint Erdlyben vannak bnyszati s feldolgoz kzpontok. Ennek ellenre fmbl kszlt termkek - ugyangy, mint a poszt- tlnyom rsze importbl szrmazik. A ches ipar hossz letre jellemz, hogy a chek Mria Terzia alatt msodik virgkorukat lik, s trvnyben csak 1872-ben szntetik meg ket, az els manufaktrkat pedig uralkodi tmogatssal hozzk ltre beteleplk Erdlyben Bethlen Gbor uralkodsa alatt, a Kirlyi Magyarorszg terletn pedig 1743-ban; ezekben azonban mg jobbgyok dolgoznak.
Kereskedelmnk szorosan sszefgg a kt orszgrsz gazdasgval, azaz mezgazdasgi termkeket exportlunk, mint: bza, szarvasmarha, bor, valamint st s rceket; importunk pedig posztra, ipar- s luxuscikkekre, tovbb fegyverekre korltozdik.
A Trk hdoltsg gazdasgi szerkezete eltr az orszg ms terletein megszokottl, a trkk sajt rendszerket tvzik a magyarral. A legjelentsebb eltrst a birtokrendszer mutatja. Amg a Kirlyi Magyarorszg egyes tartomnyai egy-egy br ellenrzse alatt llnak, Erdlyben mindvgig meghatroz a fejedelmi birtok; ezzel szemben a trkk ltal megszllt terleteken minden fld a rajta lkkel, a rjkkal egytt a szultn, aki ennek egy rszt (kb. 20%-t) megtartja szultni birtokknt, a tbbit pedig a szphiknak, a hûbres lovas katonknak adja hasznlatra. Ez azt jelenti, hogy a birtokot nem lehet rkteni, tovbb ezt a szultn brmikor visszaveheti. Ez rablgazdlkodshoz vezet, mert a szphik sohasem tudhatjk, hogy milyen kedve van a szultnnak, ezrt igyekeznek minl tbbet kiprselni a rjkbl. Ezeken a birtokon l jobbgyok helyzett sok helyen slyosbtja, hogy nemcsak a trkk, hanem a magyar fldesurak adszedi is rendszeresen, fegyverrel behajtjk az ket megillet adkat (ketts adzs). Ezek a krlmnyek nem igazak a szultni (khsz) birtokokra, ezeken nincs sem rablgazdlkods, sem ketts adzs, emiatt az ittlk helyzete valamivel jobb.
A magyarokat slyosabb adk terhelik, mint az ugyanazon a terleten l trkket, mivel nem mohamednok. gy tbbek kztt az elbbiek fizetik a haradzs vagy dzsizje nevû adt, amit egyszerûen llami adnak vagy a csszr adjnak neveznek. Ennek sszege 50 akcse, azaz 1forint. Mindenki fizeti a kapuadt, ami szintn egy forintot tesz ki. Ezenkvl ltezik a fldesri ad a szphik birtokn lk szmra, valamint az egyhzi termnytized a gabona, a must, a zldsgek, juh s hal utn. Ez utbbit a katolikusok ktszer fizetik a peremterleteken. A legslyosabb terhet azonban a rendkvli adk rjk a jobbgyokra, az ingyenes kzmunkk s az llami robot: a hadsereg elltsra szolgl termnyek s cikkek (szna, gabona, tûzifa) szlltsa; hajvontats; vrpts; postaszolglat teljestse; a trk hadak, futrok, kvetek kalauzolsa; s vgl a saltromfzs.
A Trk hdoltsg gazdasga fejletlenebb s egyoldalbb a Kirlyi Magyarorszg vagy Erdly gazdasgnl, ez azzal magyarzhat, hogy a hdoltsg gazdasgnak elsdleges clja az itt llomsoz katonasg eltartsa. A trkk ltal megszllt terleteken a munkaer vgig cskken, a magyar lakossg igyekszik bksebb vidkekre kltzni a hbork s a szphik rablsai miatt. Ezt a folyamatot nem tudja ellenslyozni a Balknrl beraml lakossg sem. Ez utbbiak azrt jnnek, mert a Trk hdoltsg nincs teljes fggsben, szemben a dlszlv llamokkal s Havasalflddel. A hdoltsgban ugyanis meghagyjk a szabad kltzkdsi jogot, vagyis a jobbgyok adik kifizetse utn oda kltznek, ahova akarnak, nem ktelezik a lakosokat pldul hadviselsre. Ez maga utn vonja azt, hogy aki nem tud mshova teleplni, az megprbl egy mezvrosba kltzni, mert az szultni birtok, ahol kisebbek a terhek. A rszleges fggetlensget mutatja, hogy megmaradnak a "nemesi" vrmegyk, de mivel a nemessg elmeneklt, az irnytst gazdagabb parasztsg vagy polgrsg vagy az alspapsg vgzi, ennek alapjn ezen kzigazgatsi egysgeket parasztvrmegykknt emlegetik.
Az lland hbork miatt nem rdemes nvnytermesztsbe fogni, mivel nem lehet tudni, hogy a vetst ki aratja le, megn a rideg llattenyszts, ezen bell is a rideg marhatarts jelentsge. Ez utbbi a tbbsg f foglalkozsa, mert a marha jl rtkesthet, s hbor estn elhajthat. A gazdasgi let s a kereskedelem kzpontjai a mezvrosok, mert ezek khsz-birtokon fekszenek. Legjelentsebb mezvross Debrecen nvi ki magt, mert a hrom orszgrsz a Hdoltsg, Erdly s a Kirlyi Magyarorszg hatrn fekszik. A kzmipar terletn fontos a hasznlati cikkek, a poszt gyrtsa, de az itt gyrtott mennyisg nem kielgt, a maradkot mshonnan kell hozni. Szintn lnyeges mg az tvssg s a fegyvergyrts.
A trsadalomrl ltalnossgban elmondhat, hogy nagy vltozson nem megy keresztl, az rutermels kialakulsa miatt azonban a vagyoni klnbsgek nvekednek. Ezen bell is a legszembetûnbb az arisztokrcia hrmas rtegzdse: az arisztokrcia a mindvgig meghatroz csoport, a kzpbirtokos nemessg a megyei kzigazgatsban tevkenykedik, mg a kisbirtokos nemesek a vrkatonk tisztjei, jszgkormnyzk egy fldbirtokosnl, vagy ppen a megyben hivatalnokok. A jobbgysgnak mintegy a fele kerl az emltett mdon az rks jobbgysg llapotba, ami helyzetk romlst jelenti, a maradk azonban nem rez nagy vltozsokat. A gazdag parasztok ugyanis megengedhettk maguknak, hogy zsellreket kldjenek maguk helyett robotolni, a zsellrek pedig nem trdtek azzal, hogy a majorsgon robotolnak, vagy pedig gazdag parasztok fldjn napszmosknt dolgoznak. Szintn jobb helyzetben vannak kezdetben az llattenysztssel s a borszattal foglalkozak. A magyar trsadalom klnleges csoportjt alkotja a vitzl rend. Tagjai a vgvrakban teljestenek katonai szolglatot s a legklnbzbb osztlyokbl kerlnek ki. Vannak kzttk arisztokratk, kzp- s kisnemesek, parasztok, valamint idegen zsoldosok is. Termszetesen azrt nem enyszik el az osztlyok kztti hierarchia, ltalban a tisztsgeket a hierarchia alapjn tltik be. A vitzl rend klnleges jogokat lvez, ezek az admentessg, szabad paraszti kivltsggal rendelkeznek, s fizetsket zsoldban, posztban s sban kapjk, ami azonban gyakran elmarad ("se pnz, se poszt").
|