Tri : Reformci-ellenreformci |
Reformci-ellenreformci
2005.06.14. 12:22
Sztm ez nagyon j sszefoglals..
A reformci
A huszitk
A rmai egyhz megreformlsra tett els ksrlet Husz Jnosnak, a prgai egyetem tanrnak nevhez fzdik. reformtrekvseit sszekttte a cseh nemzeti rdekek vdelmvel, ezrt kezdetben a kirly sem lpett fel ellene. Ksbb azonban a Zsigmond kirly a konstanzi zsinaton (1415.) tadta Huszt a vilgi hatsgoknak s azok mglyn elgettk. Ez lett a huszita felkels kirobbantja. Kezdetben a huszitk sorra vertk az ellenk kldtt lovagi hadakat, de mivel a mozgalom nem volt egysges, magban rejtette az elbuks csirjt. A tboritk radiklis kvetelsei mg a kelyheseket (csupn az egyhz kivteles helyzete ellen kzdttek Þ mindenki ldozhasson borral (kehellyel), ne csak a papok Þ kelyhesek) is megflemltettk. Miutn Zsigmond a kelyhesek legfbb kvetelseit teljestette, azok szembefordultak a tboritkkal, akik 1434 mjusban elvesztettk a dnt csatt Lipanynl.
A nmetorszgi elgedetlensg
Nmetorszg a XVI. sz. elejn helyi hatalmak, fejedelemsgek, vrosok, grfsgok lazn sszefgg szvetsge volt, a csszr s a birodalmi gyls hatalma egyre formlisabb vlt. Az orszg klnbz rszeinek gazdasgi fejlettsge eltr volt: az szaki s dli terletek gyorsabban fejldtek (kzmvessg, bankrkzpontok, kereskedelem), mg az orszg kzps terletei lemaradtak (megmaradt a ches szervezet). A politikai sztforgcsoltsg csak neheztette a gazd.-i fellendlst.
A XV. szzad vgn s a XVI. szzad elejn az egyhz tekintlye rohamosan cskkent. Tmadtk hatalmas birtokai, feudlis kivltsgai, fnyzse miatt is. A polgrsg olcsbb egyhzat kvetelt. A papsg kt, egymstl elklnl rtegre oszlott. A fels rteghez tartoztak az rsekek, pspkk, aptok, rendfnkk s ms egyhzi mltsgok. Az alspapsg letsznvonala a nptmegekhez llt kzelebb.
A nmet uralkod osztly rossz szemmel nzte a ppai jvedelmek Itliba ramlst. Eurpa ms llamainak uralkodi megvdtk orszgukat a ppasg tlzott kvetelseitl (pl. Fro., 1032 ta), de a kisebb hatalommal rendelkez nmet fejedelmek kevsb tudtak vdekezni a ppk hatalmi s anyagi trekvsei ellen.
A kznemesek legtbbje lesllyedt a kisnemessg, a lovagok rendjbe, jelents rszk kezdett polgrosodni. Irigyen nztk a telhetetlen papsgot s a vrosok gazdag patrciusait, akik kivltsgaikkal, hatalmukkal a vros tbbi rtegt httrbe szortottk.
A vrosi kzppolgrsg elgedetlen volt a fejedelmek s az egyhz uralmval. rdeke lett volna a politikai egysg megteremtse, de erejt lekttte helyi kivltsgainak megvdse.
A nmetsg 80%-t az ersen differencilt parasztsg alkotta, s a tbbsg helyzete az 1500-as vek elejn rosszabbodott. A trsadalmi feszltsgek mellett lelki krzis is volt: a kor vallsos embernek lelki ignyeit mr nem tudta kielgteni az elvilgiasodott rmai egyhz.
A reformci
A reformci kzvetlen kivlt oka az n. bcscdulk rustsa volt. A bellk szrmaz jvedelembl fedeztk a Vatikn risi ptsi kltsgeit. A bcscdula megvsrlsa ellenben a ppa elengedte az egyhzi bntetst Þ bcscdula = bnbocsnat pnzrt. Luther Mrton, goston-rendi szerzetes ezen felhborodva 1517. oktber 31-n kiszegezte tanait Wittenberg vrtemplomnak kapujra:
- bnt egyedl Isten bocsthatja meg Þ egyedl a hit ltal dvzl az ember
- nincs szksg kltsges szertartsokra, hatalmas egyhzi vagyonra, a ppai hatalomra
- helyeselte a gyns s szerzetessg eltrlst, az egyhzi birtokok vilgi kzbe adst
Luthert eretneksggel vdoltk, mire elfordult Rmtl. Az 1521-es wormsi birodalmi gylsen Luthert tanai visszavonsra szltottk fel. Vlasza: gyzzk meg a Biblia alapjn. Kikzstettk (wormsi ediktum). Luther elutastotta a kikzstst. Blcs Frigyes vette vdelembe, Wartburg vrban lt lnven (itt fordtotta nmetre a Biblit, megteremtve ezzel e nmet irodalmi nyelv alapjait). A reformci eszmi gyorsan terjedtek. Vgl az 1529-es speyeri birodalmi gylsen a rmai katolikus egyhzhoz s a csszrhoz h fejedelmek kimondtk, hogy Luther kveti megmaradhatnak hitkben, de nem terjeszthetik. Luther kveti ez ellen protestltak (= tiltakoztak Þ protestnsok): lelkiismereti krdsben minden ember maga dnt.
Az augsburgi birodalmi gylsen (1530.) a protestnsok kiadtk az gostai hitvallst, mely a lutheri evanglikus egyhz elveit rgzti. Luther hallval (1546.) kitrt a vallshbor. S br a csszr serege legyzte a protestns hadakat, mgis knytelen volt engedni ® 1555-ben megktttk az augsburgi vallsbkt:
- protestns valls ltjogosultsga, katolikusok s protestnsok ktelesek egymssal bkben lni
- „aki a fld, az a valls” -elv
- a luthernusok megtarthattk azokat a fldeket, amiket korbban elfoglaltak
A reformci irnyzatai
Evanglikus egyhz
Luther kvetibl alakult az evanglikus egyhz. A valls szabadd s szemlyess vlt. rtkess nyilvntotta a polgri foglalkozsokat is. Elvetette az tlnyegls tant, miszerint a mise folyamn a kenyrbl Krisztus teste lesz. Megsznteti a clibtust. A bnbocsnat Isten kegyelmtl fgg, s nem az aszkzistl. A katolikus egyhz szervezett elvetik. Gylekezetek alakulnak, lkn a lelkipsztor. Helyeselte a gyns s a szerzetessg eltrlst. Nincs szksg hatalmas egyhzi vagyonra sem.
Reformtus (klvinista) egyhz
Ulrich Zwingli zrichi lelksz a svjci reformci vezetje. Tantsai mg inkbb a polgrsg rdekeit szolgljk. Halla utn a mozgalom irnytsa Klvin Jnos kezbe kerlt. Elvei miatt elzik Franciaorszgbl, Bzelbe megy. 1536-ban kiadta „A keresztny valls tantsa” cm mvt, mely a reformci alapelveit foglalja ssze. Ksbb Genfbe kerl, ahol lnk a kereskedelem, s a polgrsg fogkony a protestns tanokra. Prdiktor lesz, majd megkezdi egyhza szervezst, konzisztriumot alapt presbiterekbl s lelkszekbl a vros irnytsra. Klvin abszolt hatalomra tett szert, dikttorknt irnytotta a vrost 1564-ig. Kmletlenl ldzi a ms vallsakat.
A reformtus egyhz a Biblin alapul, elveti a katolikus hagyomnyokat. Hirdette a predesztincit, azaz eleve elrendels tant: Isten mindenkit eleve elrendelt dvssgre vagy krhozatra, s ez fggetlen a j s rossz cselekedetektl. Ezrt elvetik az aszkzist, a bjtt, s a tisztt tzrl szl katolikus tantst. Minden munkt egyenrtknek nyilvntanak, melyeket Isten dicssgre kell vgezni. A siker a kivlasztottsg jele. Olcs egyhz, nincs fnyzs, a templomokat nem dsztik, a puritn egyhz jobban megfelelt a polgrsg rdekeinek.
Anabaptistk (jrakeresztelk)
Legjelentsebb alakja Mnzer Tams. A Biblit sz szerint rtelmezik. Elvetik a gyermekek megkeresztelst, vagyonkzssget hirdetnek. A mennyorszgot a Fldn kell megvalstani. Nagy szerepk van a nmet paraszthbor kirobbansban. Kveti alaptottk az baptista egyhzat.
Antitrinitrius, unitrius egyhz
Tagadja a Szenthromsgot, Jzus Krisztus istensgt, az eredend bnt s a predesztincit. F hirdetje Servet Mihly, akit Klvin kivgeztet. F menedkk Erdlyben lett.
Anglikn egyhz
VIII. Henrik alaptja a ppval val ellenttei (politikai, vls) miatt. Az angol egyhz fggetlenedik. Feje az angol kirly. Elutastjk a ppt. A katolikus egyhzszervezetet megtartva sok protestns tant vesznek t.
Az ellenreformci
Katolikus mozgalom a reformci visszaszortsra. Megjulsa a tridenti zsinattal kezddik (1545-63): betiltottk a bcscdulk rustst, papnevel intzeteket lltottak fel, jjszerveztk az inkvizcit, kiadtk az In–dexet (tiltott knyvek jegyzke), megjtottk az egyhzfegyelmet, a pspkknek egyhzmegyikben kellett tartzkodniuk, vigyzni papjaik erklcseire. Nagy szerepe volt az 1540-ben alapult jezsuita rendnek.
Az ismt megersd katolikus egyhz ugyanazokkal a szellemi fegyverekkel lpett porondra (iskolk, knyvek, nyomdk), amelyekkel korbban a reformci.
A reformci s az ellenreformci Magyarorszgon
A 3 rszre szakadt Magyarorszgon a korbbi uralkod osztly elvesztette hatalmt, nem tudott a reformci ellen fellpni, gy annak tanai gyorsan terjedtek. Elszr az .-moi. s az erdlyi vrosok nmet laki krben, majd 1526 utn szles krben is ismertt vlt: a lutheri tanok a legtbb moi. vrosban, de a nemessg krben is terjedtek, mg a klvini elvek inkbb a mezvrosokban s a vgvri vitzek kzt talltak otthonra.
Erdlyben 4 vallst (katolikus, evanglista, reformtus, antitrinitrius) ismertek el hivatalosan. 1568-ban a tordai orszggyls Eurpban plda nlkli hatrozata pedig elrendelte, hogy vallsi nzetei miatt senkit ldzni nem szabad.
A reformci j szakasz nyitott a kulturlis fejldsnkben is: iskolk, nyomdk nyltak, sok fiatal magyar tanult hres klfldi egyetemeken, megindult a magyar irodalmi nyelv kialakulsa, fejldse. A reformci hatsra a moi. protestnsok arnya 75% fl kerlt, s sehol Eurpban nem terjedt el ennyire sok protestns irnyzat.
1619-ben II. Ferdinnd hatalomra kerlsvel azonban Magyarorszgon is megindult az ellenreformci, aminek szellemi vezetje Pzmny Pter, esztergomi rsek volt. Az ellenreformci vgre Magyarorszg ismt katolikus tbbsgv vlt.
Reformci sszefoglalva
A reformci kezdete:
- Luther Mrton 1517. oktber 31- n a wittenbergi vrtemplom kapujra kifggesztette 95 pontbl ll kvetelseit:
o Bcscdulk eltrlse
o Hit egyedli forrsa a Biblia
o Papi ntlensg eltrlse
o Anyanyelv Biblia ( is lefordtja nmetre)
o Bns fpapok megbntetse
o Anyanyelv istentisztelet
o Egyhzi birtokok szekularizcija
- Luther nem akart j egyhzat ltrehozni, mgis kikzstik a katolikus egyhzbl.
- Ekkor vette prtfogsba Wartburg vrnak ura, Blcs Frigyes.
- Egyre tbb kvetje akadt.
- 1555- ben, Augsburgban jabb gyls, ahol a cl a katolikusok s a protestnsok kibktse volt. Vgl vallsbkt ktnek. Egyedli kikts az volt, hogy eddig megszerzett terleteiket megtarthattk, de jakat nem szerezhettek.
- A Lutheri reformci mellkirnyzata:
o Anabaptista mozgalom: jrakeresztelkedk
o Mnzer Tams fle mozgalom
o Svjcban Zwingli Ulrich veszi t Luther tanait
o Klvin Jnos 1536- ban ltrehozza a klvinizmust, vagy a reformtus vallst
Ellenreformci:
- Nem rustanak tbb bcscdulkat.
- Papokhoz mlt letmd.
- Megerstik magukat a hitben.
- Templomokat ptenek (barokk stlus).
- Szerzetesrendeket hoznak ltre.
o Jezsuita rend
o Lazarista rend
o Piarista rend
o Oratrinusok
o Kapucinusok
|