Athni demokrcia
2005.06.14. 12:21
VZOLJA FEL AZ ATHNI DEMOKRCIA KIALAKULSNAK FOLYAMATT, MUTASSA BE A DEMOKRATIKUS RENDSZER KR. E. 5. SZZADI FNYKORT!
A Kr.e. 5. szzadra az kori Hellsz tbb poliszban demokratikus rendszer alakult ki, amely ugyan jelentsen klnbztt napjaink liberlis demokrciitl, m mgis elzmnyknek tekintik. Az kori poliszdemokrcik kzl a legismertebb az athni.
A Kr.e. 8. szzadra a grg poliszok tlnpesedtek, ezrt a felesleges lakossgot a Fldkzi- s Fekete-tenger krnykn alaptott gyarmatvrosokba teleptettk. A Kr.e. 8.-6. szzad kztt zajl gyarmatosts kvetkeztben fellendlt a tengerkereskedelem s a hajzs az anyavrosok s tvoli telepeik kztt. Az lnk rucsere lebonyoltsra vertpnzeket kezdtek hasznlni. A grgk fknt gabont importltak, ennek ellenrtkeknt pedig kzmipari termkeket exportltak, gy megntt a kzmvessg jelentsge.
Ugyanekkor alakult t a harcszat is. Korbban a harci kocsisalakulatok alkottk a hadseregek f terejt, ebben a korban azonban elterjedt a hoplita (nehzgyalogos) harcmodor, valamint megntt a tengeri flottk szerepe.
Ezek a vltozsok jelentsen trendeztk a poliszok trsadalmi viszonyait. A vezet rteg, a kivltsgos arisztokrcia trsadalmi slya cskkent, a dmosz (kznp, foglalkozsuk szerint: iparosok, kereskedk, parasztok) jelentsge viszont nvekedett, hiszen az utbbiak mkdtettk a gazdasgot s k szolgltak nagyobb szmban poliszuk hadseregben. A dmosz gazdagabb iparos s keresked csoportjai rszt kvntak venni a polisz gyeinek intzsben, rszesedni akartak a hatalombl, ezrt szembekerltek az arisztokrcival, amely kizrlagos politikai vezet szerepnek megrzsre trekedett. Az eladsodott parasztok az adsrabszolgasg megszntetst s meglhetskhz elegend fldet kveteltek.
Athn a hagyomny szerint az si idkben kirlysg volt, m ksbb arisztokratk vezette kztrsasgg alakult t. A polgrok jogait s ktelessgeit a szrmazsuk alapjn llaptottk meg. Athni polgrnak szmtott az, aki valamelyik helyi nemzetsg tagja volt s fldtulajdonnal rendelkezett. vente kilenc arkhnt (ftisztviselt) vlasztottak – az arisztokratk kzl - a vrosllam gyeinek intzsre, akik hivatali idejk lejrta utn a politika ellenrzsvel s brskodssal foglalkoz Areioszpagosz (rsz hadisten dombjnak tancsa) tagjai lettek.
Drakn arkhn intzkedsei
Az athni dmosz s arisztokrcia kztti ellenttek kialakulsa idejn, Kr.e. 621-ben Drakn arkhn rsba foglalta a szoksjogot, s j trvnyeket is alkotott. Az utbbiak kegyetlen szigorukrl vltak hrhedt (innen ered a "drki szigor" kifejezs), ugyanakkor mindenkire nzve egyformn ktelezek voltak s az arisztokrata brk nem rtelmezhettk ezeket nknyesen. A trsadalmat vagyoni alapon osztotta fel, a politikai jogokat nem a szrmazstl, hanem az ingatlanvagyon (fldbirtok) nagysgtl fggen biztostotta. Ez a jelents fldvagyonnal rendelkez arisztokrcinak kedvezett. A dmosz problmi nem olddtak meg: a gazdagabbak nem viselhettek tisztsgeket (Drakn ugyanis nem a jvedelmet vette alapul, hanem a vagyont), a parasztokat tovbbra is fenyegette az adsrabszolgasg. Az elgedetlensg csaknem polgrhborhoz vezetett, amit csak jabb mlyrehat reformok rn kerltek el.
Szoln arkhn reformjai
Kr.e. 594-ben Szolnt vlasztottk arkhnn.
rvnytelennek nyilvntott minden adssgot (az adsoknak nem kellett visszafizetnik tartozsaikat), s eltrlte az adsrabszolgasg intzmnyt. Ettl kezdve mindenki a vagyonval, s nem a szabadsgval felelt tartozsairt. A szegnyparasztok „a terhek lerzsnak” (grgl szeiszaktheinak) neveztk ezeket az intzkedseket, m nem sokig hllkodtak jtevjknek, hanem fldosztst kveteltek.
Szoln a lakossgot vi jvedelme alapjn ngy osztlyba sorolta be. A leggazdagabbak, a legalbb tszz mr vi jvedelemmel rendelkezk alkottk az els osztlyt (tszzmrsk). A msodik osztlyt lovasoknak neveztk, valsznleg azrt, mert vi 300-500 mr kztti jvedelmkbl kpesek voltak lovat tartani. Az krfogatosoknak nevezett harmadik csoportba200-300 mrsk, a szegnynapszmosok negyedik osztlyba a 200 mrnl kevesebb jvedelemmel rendelkezk tartoztak. E beoszts alapjn fizettk az adt, eszerint teljestettek katonai szolglatot, s ezen alapultak a politikai jogok is. Minden felntt athni polgr rszt vehetett a npgylsen s az eskdtbrsgok munkjban, de csak a hrom fels osztly tagjai tlthettek be tisztsgeket.
Szoln az Areioszpagoszt a trvnyek felgyeletvel s a tisztviselk ellenrzsvel bzta meg.
Ltrehozta a bult (ngyszzak tancsa), amelybe a ngy athni trzs szz-szz szemlyt deleglt, s amely elzetesen megtrgyalta a npgyls el terjesztett javaslatokat.
Kibvtette a polgrjogot, ugyanis egyik hatrozata nyomn athni polgrnak tekintettek mindenkit, akinek a szlei is azok voltak, teht a fldtulajdon nem szmtott tbb a politikai jogok felttelnek. Lehetv tette, hogy az Athnban letelepedett idegenek (metoikoszok) a npgyls engedlyvel polgrjogot kaphassanak. A szrmazson s rokonsgon alapul nemzetsgek bomlsnak indultak, az sszes poliszpolgr sszetartozsa vlt meghatrozv. Reformjaival Szoln megalapozta a ksbb kialakul demokratikus rendszert.
Hivatali idejnek lejrta utn Szoln klfldre utazott, nehogy reformjai visszavonsra vagy tovbbfejlesztsre knyszertsk. Rendszervel csak a kzmvesek s kereskedk voltak elgedettek, az arisztokratk a Kr.e. 594 eltti rendszer visszalltsra trekedtek, a hegyvidken l szegnyparasztok pedig fldosztst kveteltek. A vltoztatshoz azonban egyik csoportnak sem volt elegend ereje.
A trannisz kora (Kr. e. 560-510)
Peiszisztratosz, Kr.e. 560-ban csellel, trvnytelenl meg szerezte az Athn feletti hatalmat.
Rendszert, trvnytelen uralmt trannisznak (zsarnoksgnak), t magt trannosznak (zsarnoknak) neveztk.
A trannisz olyan politikai rendszer, amelyet trvnytelen eszkzkkel hoz ltre s tart fenn egy politikus.
Az t hatalomra segt parasztoknak fldet osztott a kihalt arisztokrata csaldok birtokaibl. A tengeri kereskedelmet fejlesztette, piacokat szerzett az athni termkeknek klfldn. Nagy ptkezseket kezdemnyezett, amelyeken munkhoz jutottak a kzmvesek. Tmogatta a dmosz kedvelt istennek, Dionszosznak a tisztelett, a Dionszosz-nnepeken eladott misztriumjtkokbl fejldtt ki ksbb a drmai mfaj s a sznjtszs. Intzkedsei a dmoszt tmogattk, az arisztokrcit tovbb gyengtettk. Ugyanakkor mg hveit is igyekezett tvoltartani a politiktl, pldul gy, hogy „kiszll” brsgokat szervezett, amelyek a vroson kvl, a falvakban tlkeztek, gy a parasztok ritkbban jrtak Athnban, nem vettek rszt a npgylsen.
A dmosz kedvelte a Kr.e. 527-ben elhunyt trannoszt, de helyre lp fiainak mr nem sok tekintly jutott. Hipparkhoszt meggyilkoltk, Hippiszt a sprtaiak katonai ervel ztk el Kr.e. 510-ben. A trannisz buksa utn megindult a politikai kzdelem a dmosz rdekeit kpvisel demokrata politikusok s az arisztokratk kztt a hatalomrt, melybl Kleiszthensz reformjainak ksznheten a demokratk kerltek ki gyztesen. Kialakult a demokrcia.
Kleiszthensz arkhn (Kr. e. 508) reformjai
Mind az arisztokratikus llam, mind a trannisz visszalltst meg akarta akadlyozni.
A lakossgot a terleti elv alapjn osztotta fel.
- Athn vrosllam terlett hrom svra osztotta: tengerpartra, bels mezgazdasgi terletekre s a vrosra.
- Minden svban tz-tz harmadot szervezett
- Mindhrom svbl kisorsoltak egy harmadot, s ezek a vletlenszeren sszesorsolt harmadok alkottak egy phlt, azaz politikai, katonai, kzigazgatsi egysget.
A phl-rendszer jelentsge: A trsadalmat terleti alapon osztja fel, cskken a vrsgi-rokonsgi rendszer jelentsge, amely korbban az arisztokratk uralmt biztostotta. Mivel a tengerparton s a vrosban a dmosz kzmvesei s kereskedi ltek nagy szmban, az arisztokratk legfeljebb a mezgazdasgi vidken szerezhettek politikai befolyst, s gy a dmosz mind a tz phlben tlslyba kerlt.
A legfbb vezet testlet a npgyls (ekklszia) volt. Munkjban minden 20. letvt betlttt polgr rszt vehetett. Feladata a trvnyhozs volt, illetve dnttt a hborrl s a bkrl.
Amikor a npgyls nem lsezett, helyette a bul intzte a kisebb jelentsg gyeket. Feladatai: javaslatokat tesz a npgylsnek, elre megtrgyalja a trvnyjavaslatokat, kisebb jelentsg gyekben dntseket hoz.
Minden phl vente tven, harminc ven felli tagot sorsolt a bulba, amelyet Kleiszthensz tszzak tancsv alaktott t.
A tz phl egyben katonai egysg is volt, minden phl katoni lre egy-egy, sszesen tz sztratgoszt vlasztottak. Ugyanazok a szemlyek egy vig tlthettk be a tisztsget, de vente jra lehetett ket vlasztani.
Fontos szerepet kapott az eskdtbrsg (hliaia) is.
Kleiszthensz az Areioszpagosz feladatt a tisztsgviselk ellenrzsre szktette.
A trannisz visszalltsa ellen a cserpszavazs (osztrakiszmosz) bevezetsvel lpett fel. vente megkrdeztk a npgylst, hogy ki az a politikus, aki tranniszra trekszik, s a legtbb szavazatot kapott szemlyt tz vre szmztk Athnbl. A szavazs csak akkor volt rvnyes, ha legalbb hatezer polgr leadta a vokst. Ezzel a mdszerrel azonban nem csak a valban zsarnoksgra trekvket sikerlt kiszrni, hanem egyes befolysos szemlyek felhasznlhattk politikai ellenfeleik eltvoltsra.
Kleiszthensz megteremtette a demokrcia intzmnyeit, de a rendszer csak kevesek egyenlsgt biztostotta. Az athni lakossg mindssze tz szzalka kapott politikai, jogot, a kilencven szzalkot kitev nk, beteleped idegenek, valamint rabszolgk nem.
Athn a grg-perzsa hbork korban
A Kr.e. 5. szzad els felben zajl Perzsia elleni hbork sorn Athn elpusztult, ennek ellenre a hbor vgre megersdtt, s Hellsz egyik vezet poliszv vlt. Kr.e. 478-ban az athniak vezetsvel alakult meg a poliszok perzsaellenes koalcija, a dloszi szvetsg.
Mg a hbor alatt, Kr.e. 461-ben demokratikus reformokat vezettek be: megszntettk az Areioszpagosz tisztvisel-ellenrzsi jogt, gy minden politikai befolyst elvesztette. Eltrltk Szoln rendelkezst, miszerint tisztsgeket csak vagyonos polgrok tlthetnek be.
Ezzel megvalsult a politikai egyenlsg, a teljes demokrcia.
A demokrcia olyan politikai rendszer, amelyben minden athni szrmazs felntt frfira, vagyis polgrra ugyanazok a trvnyek vonatkoznak, s egyenl politikai jogokkal rendelkeznek.
A beteleplt idegenekre (metoikoszok), a szabad nkre s kiskorakra, valamint a rabszolgkra ezek a jogok nem rvnyesek, k nem rszesei a demokrcinak.
Az athni demokrcia virgkora a Kr.e. 5, szzad kzepn, Periklsz kora
A Kr.e.5. szzad kzepnek legtekintlyesebb athni politikusa Periklsz volt, akinek neve mr az kori trtnetrk szmra sszeforrt a demokrcival. Kleiszthensz rokonaknt elkel csaldban szletett. lete sorn hsz alkalommal - tizent ven t megszakts nlkl -vlasztottk sztratgossz. Npszersgt rszben kivl kpessgeinek, rszben a szegnyek rdekben tett javaslatainak ksznhette. Elrte, hogy napidjat fizessenek a szegnyeknek az eskdtbrsgokban vgzett munkjukrt, gy a ktkezi munksok is rszt vllalhattak a kzletben. A sznhzltogatsrt is napidjat fizettek a rszorulknak. Kezdemnyezsre hatalmas ptkezsekbe fogtak, ezzel jjptettk a vrost, s egyben munkt biztostottak a mesterembereknek. A kzkiadsok egy rszt a gazdagokra hrtottk, ezt neveztk leiturginak. A hatalmas kiadsokat a betelepedett metoikoszok adibl, a vmokbl, az Athn dli rszn lv ezstbnyk jvedelmbl fedeztk, de trvnytelenl felhasznltk a dloszi szvetsg kincstrban felhalmozott pnzeket is.
A demokratikus rendszer addig mkdhetett, amg az emberek nem ltek vissza a jogaikkal. Amint a Sprta ellen vvott peloponnszoszi hbor alatt (Kr.e. 431-404) rosszabbodtak az letkrlmnyek, a szegnyek egyszeren eladtk szavazatukat. Ez a rendszer devalvldshoz (lertkeldshez) s hanyatlshoz vezetett, majd a hbor vgn a gyztes sprtaiak felszmoltk a demokrcit. Athn elvesztette vezet szerept.
Az kori athni demokrcia csak kevesekre vonatkozott, a np nagy rsze nem rszesedett a jogokbl, ellenben a modern demokrcikban a politikai jog (vlasztjog) minden felntt emberre rvnyes. Az korban kzvetlen demokrcia mkdtt, vagyis az arra jogosultak szemlyesen vehettek rszt a dntshozatalban. Ma azonban kpviseleti demokrcik llnak fenn, a polgrok kpviseliken keresztl rszesei a hatalomnak, nem kzvetlenl. Az korban a tbbsgi dntsek utn nem vettk figyelembe a kisebbsg vlemnyt, rdekeit, cljait, napjainkban azonban elvileg rvnyesteni kell a kisebbsgi jogokat is.
|